Web Analytics
Havacılık Emisyonları Hızla Artıyor! | Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi

Havacılık Emisyonları Hızla Artıyor!

Havacılık Emisyonları Hızla Artıyor!
havacilik-emisyonlari-hizla-artiyor Havacılık Emisyonları Hızla Artıyor! Haberler

Havacılık endüstrisi, toplam sera gazı üretiminin %2’sine sahiptir ve bu nedenle en büyük sera gazı kaynaklarından biridir. Sera gazı üretiminde, Brezilya, Meksika, İngiltere vs. gibi pek çok ülkenin önünde yer alan havacılık endüstrisi hızla büyümekte ve bu nedenle emisyonları da hızla artmaktadır. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, havacılık emisyonlarının 2050 yılına kadar %300-700 oranında artmasını beklemektedir.

havacilik-emisyonlari-300x158 Havacılık Emisyonları Hızla Artıyor! Haberler

Sivil Havacılık Örgütü önümüzdeki 20 yılda uçak yolcu sayısının, iki katına çıkmasını beklemektedir. Bu artışta en büyük pay sahibi, gelişmekte olan ekonomilere sahip Asya kıtasıdır. Mevcut durumda dahi havada en çok bulunan 5 ülkeden üçü, Asya ülkeleridir(Japonya, Çin, Hindistan). Emisyon miktarına örnek vermek gerekirse Londra-New York arası tek bir uçuş, bir hanenin tüm yıl boyunca ısınma emisyonuna denk düşmektedir.

Bu değerler ortadayken, bir takım emisyon önlemleri alınmaya çalışılıyor. Uçak motorları daha verimli hale getirilmeye çalışılırken, biyoyakıt gibi alternatif yakıt kaynakları araştırılıyor. Uçak gövde ve kanatlarında yapılan yeniliklerle verimin artması hedefleniyor. Ayrıca Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Programı CORSIA’yı kurdu.

Bu içeriği oylar mısın !
[Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli