İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Çarşamba akşamına dikkat! Binlerce şimşek, yıldırım ve dolu…

Çarşamba akşamına dikkat! Binlerce şimşek, yıldırım ve dolu…
5
+ - 0

HAVADAKİ KARARSIZLIK DEĞERLERİ YÜKSEK SEVİYELERE ÇIKIYOR. ÇARŞAMBA AKŞAMINA DİKKAT, BİNLERCE ŞİMŞEK, YILDIRIM VE KUVVETLİ METEOROLOJİK HADİSELER BEKLENİYOR!

Yurdumuzun kuzeybatı kesimleri Salı gününden itibaren Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisi altına girdi. Yağışlı hava dalgasıyla birlikte özellikle Trakya kesiminde sağanak yağmur ve yer yer dolu yağışları görüldü. Sağanak yağış geçişleri kısa süreli bir şekilde görüldü. Çarşamba günü de genel olarak parçalı, çok bulutlu ve kısa süreli aralıklarla sağanak yağmur geçişlerinin olacağı bir hava bekleniyor. Ancak tahminlere göre akşam saatlerinden itibaren ve gece saatlerinde Marmara Bölgesi’nde havadaki kararsızlık değerlerinin yüksek seviyelere çıkması nedeniyle sert meteorolojik hadiseler oluşacak.

ÇARŞAMBA AKŞAMI VE GECESİNE DİKKAT!

DOLU-haritasi-1 Çarşamba akşamına dikkat! Binlerce şimşek, yıldırım ve dolu... Haberler

Meteorolojik son verilere göre Çarşamba akşam saatleri ile Perşembe sabah erken saatler (20:00-04:00) arasında İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bolu, Bartın çevrelerinde havadaki kararsızlık değerlerinin çok yüksek seviyelere çıkması ile birlikte meteorolojik hareketlilik de artacak. Bu şehirlerimizde Çarşamba akşamından itibaren kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri, yerel kuvvetli dolu yağışı (3-7 santimetre) geçişleri bekleniyor. Meteorolojik tahminlere göre Çarşamba akşamından itibaren beklenen bu kuvvetli meteorolojik hadiseler nedeniyle oluşabilecek ani su baskınları, yıldırım düşmesi, olası dolu (3-7 santimetre) yağışlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Çarşamba akşamı ve gecesi, yerel dolu yağışlarının etkili olduğu yerlerde araçlara zarar verici boyutta (3-7 santimetre) dolu gözlemlenebilir. Çarşamba gecesi birçok uçak seferinde aksama meydana gelebilir. Özellikle İstanbul’un Karadeniz’e yakın ilçeleri ile birlikte Batı Karadeniz’e kıyısı bulunan şehirlerimizde süper hücre oluşum riski bulunmaktadır. Süper hücre oluşumları beraberinde kısa süreli ani fırtına, çok kuvvetli dolu, çok kuvvetli sağanak yağış geçişlerine neden olabilmektedir. Süper hücre oluşumunu takip etmek için 1-2 saat öncesinden anlık radar görüntülerini izlemek gerekmektedir.

KISA SÜREDE BİNLERCE ŞİMŞEK/YILDIRIM GÖRÜLECEK!

simsek-yildirim-haritasi Çarşamba akşamına dikkat! Binlerce şimşek, yıldırım ve dolu... Haberler

Başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi genelinde Çarşamba akşamı ile Perşembe sabah saatleri arasında binlerce şimşek çakması, yıldırım düşmesi ve çok sayıda gök gürültüsü beklenmektedir. Meteorolojik verilere göre İstanbul ve çevresinde özellikle Çarşamba akşamı ve gecesi kuvvetli gök gürültüsü, şimşek ve yıldırım aktivitesi beklenmektedir. Çarşamba günü atmosferdeki hareketlilik en üst seviyelerde seyredeceğinden olabilecek ani değişimlere karşı anlık uyarıları ve radar görüntülerini takip etmeniz önerilir.

Haber: 26/06/2018, Hava Forum- Lütfen kaynak göstermeden paylaşımda bulunmayınız.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap