İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler

Dünyanın en kurak yeri: 2 milyon yıldır yağış yok!

Dünyanın en kurak yeri: 2 milyon yıldır yağış yok!
6
+ - 0

2 milyon yıldır yağış almayan dünyanın en kurak yeri…

Antarktika’da buz kalınlığı yer yer 5 kilometreyi bulmaktadır. Ancak Antarktika’da öyle bir yer var ki dünyanın en kurak yeri olma özelliğini taşıyor. Bu yerin ismi “Dry Valley” yani Türkçe ifadeyle “kuru vadi“. Victoria topraklarında bulunan kuru vadide araştırmalara göre 2 milyon yıldır yağış düşmemekte ve hiçbir şekilde kar örtüsü oluşmamaktadır. İlginç görünümü sebebiyle Dünya’nın Mars’ı olarak ifade edilmektedir. Kurak vadide hiçbir canlı barınamamaktadır. Çevrede sadece kabatik rüzgarının etkisiyle çanak şeklini almış ilginç görünümdeki kayalar, kum ve iskeletleri kalmış ölü fok balıkları bulunmaktadır. Saatteki hızı 320 kilometreyi bulan kabatik rüzgarları bu bölgede çok etkili olmaktadır.

dunyanin-en-az-yagis-alan-yeri-kuru-vadi Dünyanın en kurak yeri: 2 milyon yıldır yağış yok! Bilgiler Kabatik rüzgarları sebebiyle kuru vadiye hiç kar düşmemekte ve burası dünyanın en kuru yeri olarak adlandırılmaktadır. Kuru Vadiyi biraz daha gizemli ve ilginç özelliğe kavuşturan başka bir olay ise hiç bir zaman yağmur ve kar düşmeyen bu ıssız çölün hemen üstünde oluşan bir gölün bulunmasıdır.

kuru-vadi-kabatik Dünyanın en kurak yeri: 2 milyon yıldır yağış yok! Bilgiler

Bilim adamları bu gölün kaynağının yerin altında olduğu tahmin ediyor ve burada başka bir canlının yaşayıp yaşamadığı konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda bulunan tek yaşam belirtisi ise çevreye göre daha nemli olan bazı kayalarda rastlanan, besin üretirken ışıktan enerji alan bakterilerin yaşaması olduğu ifade ediliyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”16841″]

mcafee antivirüs plus satın al

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap