Web
Analytics

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir?

 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir?
Okunuyor 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir?

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu, Sonbahar Ne Zaman Başlayacak?

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu, kuzey yarım kürede sonbahar, güney yarım kürede ilkbahar başlangıcını ifade etmektedir. 23 Eylül’de güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’de yani ülkemizin bulunduğu kesimde gündüzler geceye göre kısa olmaya başlar, artık gece vakti daha uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur.

23 Eylül Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar, Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
3
 • Batuhan Aygün
  Batuhan Aygün
  ziyaretci
  5 sene önce

  Lise yıllarındayken bu özel tarihlere (23 eylül vs.) acayip uyuz oluyordum. Ancak bu doğa düzeninde görevlerini ve yararlarını öğrendiğimde gerçekten sevmeye başladım. Konu için teşekkürler.

  Cevapla
  66
 • Ata
  Ata
  ziyaretci
  6 sene önce

  Ressamların tablolarından izlerdim.. Sonbaharın hüznünü. Görseli görünce bu aklıma geldi.

  Cevapla
  69
 • mahmut
  mahmut
  ziyaretci
  6 sene önce

  güzel paylaşım elinize sağlık

  Cevapla
  68
Giriş Yap
Yazı Ekle