İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir?

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir?
13
+ - 3

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu, Sonbahar Ne Zaman Başlayacak?

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu, kuzey yarım kürede sonbahar, güney yarım kürede ilkbahar başlangıcını ifade etmektedir. 23 Eylül’de güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’de yani ülkemizin bulunduğu kesimde gündüzler geceye göre kısa olmaya başlar, artık gece vakti daha uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur.

23-eylul-ekinoksu-nedir 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir? Sözlük

23 Eylül Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar, Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

sonbahar-23-eylul-gelisi-web-site 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir? Sözlük

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. güzel paylaşım elinize sağlık

  2. Ressamların tablolarından izlerdim.. Sonbaharın hüznünü. Görseli görünce bu aklıma geldi.

  3. Lise yıllarındayken bu özel tarihlere (23 eylül vs.) acayip uyuz oluyordum. Ancak bu doğa düzeninde görevlerini ve yararlarını öğrendiğimde gerçekten sevmeye başladım. Konu için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.