Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

 Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?
Okunuyor Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Antarktika uzun zamandan beri dünyanın en soğuk yeri olarak kabul ediliyor ve hala da bu rekor kırılabilmiş değil. Kesin olmak gerekirse, Antarktika’da bulunan Vostok şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklık ile dünya üzerinde mevcut en soğuk yerdir. Antarktika, Dünya’nın en güney ucunda bulunan beşinci büyük kıtasıdır. Ayrıca Dünya’nın en soğuk ve en rüzgarlı yeri olduğundan aşırılıklar kıtası diye de bilinir. Antarktika deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte olup yeryüzündeki en yüksek kıtadır.


Antarktika, her yıl çok az yağış alır ve bu nedenle bir çöl olarak kategorize edilebilir. Başka herhangi bir ülke tarafından sahiplenilmediğinden tüm dünyadan insanlar (bilim adamları) için ulaşılabilir bir yerdir. İnsanların verdiği zarardan büyük ölçüde korunmuştur bunun en önemli nedeni ulaşılması çok zor bir yer olmasıdır. Diğer taraftan son derece düşük sıcaklıklar, kaynak eksikliği, gıda eksikliği, barınak eksikliği Antarktika’yı bugün bile insanlar için yabancı bir kara yapmaktadır. Ancak teknolojinin ilerlemesi sayesinde, bilim adamları ve araştırmacıların araziyi keşfetmesi ve Antarktika’da araştırma yürütmesi artık mümkün. Dünya’da bulunan buzun yaklaşık %90’ı Antartika’dadır ve burada tüm yıl boyunca katı buz ile kaplı denizler, dağlar ve arazileri bulunmaktadır.

Sıcaklık:

Yukarıda belirtildiği gibi, Antarktika’daki “Vostok” -89,2 ° C veya -128,6 ° F veya 183 Kelvin olarak kaydedilen en düşük sıcaklık ile dünyanın en soğuk yeridir. Hatta bazen, sıcaklığın -91 ° C veya -131,8 ° F ya da 181 Kelvin kadar düştüğüne inanılmaktadır. Ancak, ikinci sıcaklık değerlerini kanıtlayan resmi bir kayıt yoktur. Antarktika’da Vostok yazında kaydedilen ortalama sıcaklık -27.5 ° C veya -17.5 ° F iken, yazın kaydedilen en yüksek sıcaklık 19 ° C ya da -2,2 ° F ya da 254 Kelvin’dir.


En Soğuk Yerleşim Yeri; Oymyakon (Rusya):

Rusya’daki “Oymyakon” dünyadaki en soğuk ikinci yer ve ayrıca dünyanın en soğuk yerleşim yeri unvanlarını elinde tutuyor. Bu kasaba, dünyanın bilinenlerinden en soğuk bölgelerinden biri olan Sibirya’da yer almaktadır. Daha önceleri sadece geyiklerin yerleşim yeri iken, son yıllarda çoğunlukla kabileler olmak üzere insan yerleşimi de başlamıştır. Oymyakon’da kaydedilen en düşük sıcaklık -71 ° C veya -96 ° F’dir. Kanada’daki “Snag” ve “Eureka”, Alaska’daki “Prospect Creek” ve Montana’daki “Rogers Pass” yeryüzündeki diğer son derece soğuk yerlerdir.

Bazı Bilgiler:

Burada Vostok ve Antarktika hakkında bazı ilginç genel bilgiler vereceğiz.

-Antarktika Ptolemaios zamanından beri bilinmekteydi ancak 1820 yılına kadar keşfedilmemişti.

-İnsanoğlu Antarktika’ya ilk olarak 1821 yılında ayak basmıştır.

-Dağlar, yaylalar, kayalıklar, vadiler, ovalar, denizler gibi tüm arazi şekilleri Antarktika bulunur.

-Dünyada hiç bir yerli insanın bulunmadığı tek yerdir.

-Vostok deniz seviyesinden 3500 metre yukarıda yer almaktadır.

-Vostok manyetik ve aynı zamanda gerçek Güney Kutbu’na son derece yakında bulunan bir yerdir.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Ali Kemal Alp
  Ali Kemal Alp
  ziyaretci
  4 sene önce

  Sabah bu konuyla ilgili arkadaşlar arasında bir iddiaya girmiştik. En düşük dereceye kimsenin yaklaşmayı başaramadığını öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

  Cevapla
  15
Giriş Yap
Yazı Ekle