İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İşte Soğuk Hava ve Kar Yağışında Son Durum…

İşte Soğuk Hava ve Kar Yağışında Son Durum…
+ - 0

Soğuk Hava Giriş Yapıyor…

Yurdumuz uzun süredir hasret kaldığı soğuk ve kar yağışlı havaya Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası ile kavuşuyor. Perşembe ilk saatlerden itibaren Trakya’dan başlayarak hava sıcaklıklarında düşüş başlayacak. Hava sıcaklıklarındaki düşüşle birlikte Perşembe gününden itibaren Trakya’da yağışlar karla karışık yağmur ve yükseklerde kara dönüşecek.  Soğuk ve kar yağışlı hava ilerleyen saatlerde İstanbul’a ve Marmara Bölgesi geneline yayılacak.

soguk-hava-dalgasi-gorunumu İşte Soğuk Hava ve Kar Yağışında Son Durum... Haberler
Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz

İstanbul’da Kar Başlıyor…

İstanbulluların merakla beklediği kar yağışı, tahminlere göre ilk aşamada yüksek kesimlerden başlayarak sulu kar şeklinde Perşembe öğleden sonra, akşam saatlerine doğru başlayacak. Ancak meteorolojik modellere göre bu kar yağışının yalnızca yüksek kesimlerde görülmesi, şehir merkezinde ağırlıklı yağmur ve karla karışık yağmur görülmesi tahmin ediliyor. Cuma sabahı ise şehir genelinde kar görülebilir, yağış zaman zaman kuvvetlenebilir. İstanbul’da kar yağışının Cumartesi sabah ve öğlen saatleri arasında mola vermesi, Cumartesi gecesi tekrar başlaması ve Pazar ilk saatler itibarıyla şehirde beyaz örtü oluşturması tahmin ediliyor. Deniz efekti kar yağışları ile zaman zaman kuvvetlenmesi beklenen kar yağışlarının şehir merkezinde 4-15 santimetre, yüksek kesimlerde ise 15-30 santimetre arasında kar örtüsü oluşturması bekleniyor. Megakent İstanbul’da Pazar, Pazartesi ve Salı günleri gündüz sıcaklıklarının 0 ve 2 derecelerde; gece sıcaklıklarının ise -1 ve -4 derece arasında seyretmesi tahmin ediliyor.

Deniz Efekti Kar Yağışları Oluşabilir

İstanbul ve çevresinde, deniz suyunun da sıcak oluşundan kaynaklı deniz efekti kar olarak adlandırılan yağış türü oluşabilir. Deniz Efekti Kar (Sea Effect Snow)en basit tanımıyla; bu yağışlar sinoptik bir siklon geçtikten sonra, akabindeki kuzeyli akımlar kutupsal soğuk hava kütlesini, kendisine göre sıcak olan deniz veya göl geçmesiyle, ısı ve nem kazanmasıyla ortaya çıkan kararsızlık sonucuda oluşurlar.

deniz-efekti-kar1 İşte Soğuk Hava ve Kar Yağışında Son Durum... Haberler

Soğuk Hava Uzun Soluklu Ve Yurdun Büyük Bir Kısmı Kar Alacak…

Balkanlar üzerinden yurdumuzu etkilemesi beklenen soğuk ve yağışlı hava yaklaşık batısından doğusuna yurdun büyük bir kesiminde kar yağışına neden olacak. Soğuk hava dalgasının yaklaşık 9 gün boyunca yurdumuzda kalması, yağış açısından verimli bir 9 günün geçmesi tahmin ediliyor. Bu süreçte yurdun dört bir yanından bolca beyaz örtü manzarasıyla karşılaşacağız.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap