İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Kan Yağmuru Nedir?

Kan Yağmuru Nedir?
4
+ - 0

Kan yağmuru nedir? Kan yağmuru nasıl oluşur?

Güney Hindistan’ın Kerala şehrinde yaşayanlar 25 Temmuz ile 23 Eylül 2001 tarihleri arasında çok sayıda olağanüstü meteorolojik hadiseye şahit olmuşlardı. Bunlardan en ilgi çekici olanı kırmızı renk yağmur yani “kan yağmuru” olarak adlandırılan yağıştı.  2001 yılındaki bu ilginç doğa olayında, halk yağmurun çeşitli renklerde yağdığını rapor etmiştir. Görgü tanıkları yeşil, siyah ve sarı renkte yağmur gördüklerini söylediler, ancak genel görüş ve fotoğraflamalar kırmızı renkte yağmur olduğunu göstermektedir.

kirmizi-renk-yagmur-kan Kan Yağmuru Nedir? Sözlük

Kerala yer bilimleri merkezi, yağan yağmurun ph seviyesinin nötr olduğunu, içerisinde yüksek miktarda nikel, manganez, titanyum, krom ve bakır olduğunu tespit ettiler. Ayrıca kırmızı partiküllerin kendi içlerinde karbon ve oksijen içerdiği ve az miktarda demir ve silikon barındırdığı tespit edildi. İncelemeler ilk yapıldığında kırmızı yağmura havada patlayan bir meteorun sebep olabileceği düşünüldü. Ancak daha sonra derinlemesine yapılan incelemelerde yağmur damlalarına bir bitkinin sporlarının sebep olduğu tespit edildi. Tropikal botanik bahçesi ve Araştırma enstitüsü parçacıkların yerel bitkilerden geldiğini ve Trentepohlia cinsine ait liken oluşturan alg’ın sporları olduğunu söylediler. Ancak bir sorun daha vardı. Bu onların en iyi tahminleri gibi görünse de; likenlerin renkli yağmura sebep olabilecek kadar atmosferde bulunmadığı tespit edildi.

kan-yagmuru-1 Kan Yağmuru Nedir? Sözlük

15 yıldan uzun bir süre sonra nihayet gerçek sır çözüldü. Araştırmayı sürdüren bilimadamları kırmızı renkli yağmura (kan yağmuru) Hindistan’a özgü olmayan Avusturya ağacı Trentepohlia annulata adlı bir alg’ın sebep olduğunu keşfettiler.

visio 2019 satın al

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap