İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler

Meteoroloji Radarı Nedir?

Meteoroloji Radarı Nedir?
5
+ - 0

Meteoroloji radarı nedir? Hava radarı nedir? Meteoroloji radar renkleri…

Meteoroloji radarı veya halk arasında sıkça kullanılan ifadeyle hava radarı, diğer radarlardan farklı olarak yağış hedefli hareket ederek ve kar, yağmur, dolu gibi yağış türleri hakkında elektronik veriler sunmaktadır. Kısa vadeli hava durumunun temel direği olan meteoroloji radarı (hava radarı), radar kapsamındaki bölgede birkaç saat içerisinde yağış olup olmayacağını ve yağış olacaksa yağışın şiddetini göstermektedir. Yağışın şiddeti meteoroloji radar renkleri ile tespit edilebilmektedir.

meteoroloji-hava-radari-nedir Meteoroloji Radarı Nedir? Bilgiler Sözlük

Meteoroloji radarları ilk kez 1950-1951 yıllarında kullanılmaya başlanmıştır. Meteorolojik hava radarlarının kullanılmasıyla özellikle şiddetli yağışlar, dolu, tornado, taşkın ve selleri önceden yüksek isabet oranıyla tahmin edebilmek mümkün olmuştur.

Meteoroloji radarı yağışı nasıl görüyor?

meteoroloji-hava-radari-yagisi-nasil-gorur Meteoroloji Radarı Nedir? Bilgiler Sözlük

Elektromanyetik sinyaller 200-250 kilometre kapsamındaki yağmur, kar taneleri, dolu gibi su buharı ürünlerle temas ettiğinde elektromanyetik saçılmanın etkisine girer. Saçılan bu elektromanyetik dalgalar, radarların hassas alıcıları tarafından algılanıp işlenerek, elektronik yazılımlar aracılığıyla kullanıcıya elektronik görsel bir ürün olarak sunulurlar. Bu şekilde meteoroloji radarında yağışlar görünür.

Meteoroloji radar renkleri

meteoroloji-hava-radari-renkler Meteoroloji Radarı Nedir? Bilgiler Sözlük

Meteoroloji hava radarı renkleri renk tonlarına göre yağışın şiddetini göstermektedir. Radarda turuncu, kırmızı ve pembe renk tonları çok şiddetli hava olaylarını (aşırı yağış, dolu, hortum v.b.) işaret eder. Mavi renk tonları hafif yağışı (hafif yağmur, hafif kar) işaret eder. Koyu yeşil orta kuvvette yağışı (yağmur, kar), açık renk yeşil ve sarı renkleri ise çoğu zaman kuvvetli yağışı (sağanak yağmur, yoğun kar) işaret eder.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap