İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Yıldırım Öldürür Mü?

Yıldırım Öldürür Mü?
10
+ - 0

Yıldırım Çarpması Öldürür Mü?

Yıldırım çarpan insan ölür mü? Yıldırım çarpması öldürür mü? Öncelikle Yıldırım, negatif yüklü bulut ile pozitif yüklü yer arasındaki oluşan yüksek bir elektrik atlamasıdır. (Detaylı bilgiye “Yıldırım nedir” makalemizden ulaşabilirsiniz.) Tek bir yıldırım bir milyar voltluk elektrik taşıyabiliyor. Bu elektrik dolaylı olarak bir insanın kalp ritmini bozmakta ya da durdurmaktadır veya iç organları yakabilmektedir. Her yıl ortalama 500 insana yıldırım çarpmaktadır. Halk arasında bilinenin aksine yıldırım çarpmasında ölüm oranı düşük seviyededir. Yıldırım çarpması neticesinde insanların %90’ı hayatta kalmaktadır.

İnsana Yıldırım Çarparsa Ne Olur?

yildirim-dusmesi-oldurur-mu Yıldırım Öldürür Mü? Sözlük

9 Haziran 2009’da Kraliyet Hava Kuvvetleri bünyesinde düzenlenen bir toplantıda askeri öğrenciler için büyük tencerede sosis kaynatan 64 yaşındaki aşçı Eric Brocklebank’ın vücuduna yıldırım düşmüştü. Yıldırımın düşmesi esnasında Brocklebank, bir metal çatalı sudan çıkarmış ve havaya doğru tutmaktaydı. O esnada yıldırım, çadır arasından girip Brocklebank’ın elindeki çatala isabet etmişti. Anlatılanlara göre yıldırım çatalı eritmişti.

Yıldırımın Vücuda Etkileri

yildirim-carpmasi-oldurur-mu Yıldırım Öldürür Mü? Sözlük

Yıldırım çarptıktan sonra birkaç saat içerisinde, vücudun daha çok üst kısmında kılcal damarların çatlaması sebebiyle ağaca benzer şekil oluşuyor.  “Yıldırım ağacı” ya da “yıldırım çiçeği” diye bilinen bu eğrelti otu benzeri çizgiler birkaç gün içerisinde kaybolmaktadır. Bu çizgilerin yanında, kalp ritmindeki bozukluk, akciğerlerde yara dokusu gibi kalıcı hasarlar da oluşabilmektedir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap