Web
Analytics

Sıcaklıklar 15-16 Derece Düşecek!

 Sıcaklıklar 15-16 Derece Düşecek!
Okunuyor Sıcaklıklar 15-16 Derece Düşecek!

Yurdumuz, ılık bir hafta sonunun ardından Pazartesi akşamı Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasının etkisine girecek. Sıcaklıklar 15-16 derece birden düşecek. Soğuk havayla birlikte birçok şehir mevsimin ilk kar yağışı ile tanışacak.

Hafta sonunu mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklarla bahar havasıyla geçiren yurdumuz, atmosferdeki patern değişikliği ile birlikte sıcak taraftan soğuk tarafa geçecek. Meteorolojik modellere göre, Balkanlar üzerinden Türkiye’ye kutup kökenli bir soğuk hava dalgasının geleceği öngörülmektedir. Soğuk hava dalgası, Pazartesi akşamı Balkanlar üzerinden Türkiye’ye giriş yapacak. Pazartesi akşamı, Trakya’dan başlayarak rüzgarla birlikte sıcaklıklar ani bir düşüşe geçecek.

SICAKLIKLAR 15-16 DERECE BİRDEN DÜŞECEK!

Pazartesi akşamı giriş yapması beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte Trakya’dan başlayarak sıcaklıklar 15-16 derece birden düşüşe geçecek. Sıcaklıktaki düşüş Salı ve Çarşamba günü yurt genelinde çok daha belirgin hissedilecek. Trakya kesiminde yağış Pazartesi yağmur olarak görülecek, soğuk havanın giriş yaptığı anlarda ise Trakya kesiminde yağış kesecek. Salı günü kıyı kesimlerde yağmur şeklinde görülecek yağışlar, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. Salı ve Çarşamba günleri İç bölgelerde yer alan şehirlerin neredeyse tamamına mevsimin ilk karı düşecek.

İSTANBUL’DA KAR YAĞACAK MI?

İstanbul’da Pazartesi sabah saatlerinde (06:00-08:00) yağmur başlayacak. Ilık bir güne uyanacak İstanbullular Pazartesi gecesi geç saatlerden itibaren soğuk havayı hissedecek. Salı günü İstanbul’da yağmurla birlikte sıcaklık 6-7 derecelerde seyredecek. Salı gecesi ve Çarşamba günü İstanbul’un kuzey ilçeleri ile Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde mevsimin ilk kar yağışı görülebilir. Şehir merkezi açısından ise meteorolojik modeller çeşitli tahminlerde bulunmaktadır. Model verilerinin büyük bir kısmı soğuk havanın sınırda kalacağını, yağışın daha çok şehrin doğusunda görüleceğini bu sebepten dolayı şehir merkezinde doğrudan kar yağışı görülmeyeceğini, ağırlıklı çok bulutlu ve yağmurlu bir havanın olacağını belirtmektedir. Ayrıca İstanbul’da havanın en soğuk olduğu zamanlarda (Çarşamba günü ve gecesi) Avrupa yakasında yağışın kesileceği, Anadolu yakasında ise çok zayıf bir şekilde görülmesi beklendiğinden yüksek kesimlerde görülecek kar yağışının da kuvvetli olmaması bekleniyor. İstanbul’da rüzgarla birlikte Çarşamba günü sıcaklıkların gündüz 5-6 derecelere, gece ise 2-3 derecelere kadar düşmesi bekleniyor.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • necdet
  necdet
  ziyaretci
  4 sene önce

  hava durumunu gayet güzel yorumluyor inandirici geldi isallah tutar

  Cevapla
  5
Giriş Yap
Yazı Ekle