1. Ana Sayfa
  2. Uludağ Hava Durumu – Kar Var Mı?

Uludağ Hava Durumu – Kar Var Mı?

Uludağ Hava Durumu – Kar Var Mı?

Uludağ’da Hava Nasıl? Uludağ’da kar var mı? Hafta Sonu Uludağ Hava Durumu

Uludağ hava durumu bilgisinin yanında şu faydalı bilgileri de paylaşıyoruz. Uludağ Marmara Bölgesi sınırlarında yer almaktadır. Uludağ, Bursa Ovası’nın güneyindedir. Uludağ’ın yüksekliği 2543 metredir. Kuzeye doğru kademeler şeklinde bir eğim olmasına rağmen, güneye Orhaneli’ne doğru çok dik bir eğimle iner. Uludağ kuzeybatı, güneydoğu istikametinde uzanır. Uludağ’ın diğer bir adı Keşiş Dağı’dır. Bizanslılar zamanında keşişlerin bu dağa sığınmaları sebebiyle bu ismi almıştır.

Uludağ; sahip olduğu doğal güzellikleri, hava durumu itibariyle ve de yer itibariyle geniş bir alanda kayak sporuna elverişli alanının oluşu, kendisine özgü zengin flora ve faunası, yüksekliğe göre bitki ve orman örtüsünün tabakalı dağılımı gibi birçok nedenden dolayı turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.

uludag-hava-durumu Uludağ Hava Durumu - Kar Var Mı?

Bilimsel, estetik ve turistik bir doğa harikası olan Uludağ’ ın doğal yapısı ile karakteristiklerini olumsuz etkilerden korumak, turizm ve bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak ve bu kaynak değerlerini gelecek nesillere intikal ettirmek amacıyla Uludağ’ ın 11.338 Ha.’ lık kısmı 20.09.1961 yılında Milli Park alanı olarak ilan edilmiştir. 16.03.1976 tarihinde Uludağ Milli Park Müdürlüğü tesis edilerek Milli parkın daha bilimsel yönetilmesi ve işlevini yerine getirilmesi hedeflenmiş ve park alanı 1998 yılında 12.762 Ha’ a çıkarılmıştır. Türkiye’ ye özgü 104 bitki türünden 28’ i, otsu türler açısından 93 familyaya dağılmış 791 tür Uludağ’ da bulunmaktadır.

Uludağ, karasal iklim ile Akdeniz ikliminin geçiş noktasında bulunmaktadır. Yüksek oluşu nedeni ile karasal iklim etkileri hissedilmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 5.2 derece, yıllık ortalama yağış miktarı 1474 milimetredir. Uludağ’ın kar yağışlı gün sayısı ise yıllık 63 gündür. Uludağ hava durumu genellikle görüldüğü gibi serttir. En fazla kar kalınlığı 435 santimetre olarak ölçülmüştür. Hakim rüzgar yönü Kuzey, Kuzey-Batı ve Güney-Batı şeklindedir. Otellerin olduğu bölgede karın yerde kalma süresi ortalama 178 gündür.

Bu sayfamızdan Uludağ hava durumu detaylarına ulaşabilirsiniz. Tahminler gün içerisinde güncellenmektedir. Ayrıca kayak merkezleri hava durumu veya uludağ’da kar var mı sayfamızdan tüm merkezlerin hava tahmini verilerine ulaşabilirsiniz.24 Saatlik Yağış Tahmin Haritası:
RenkliYagis Uludağ Hava Durumu - Kar Var Mı?

Yağış tahmin haritasının kaynağı MGM’dir.