İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

UYARI BÜLTENİ: 24-25 Temmuz tarihlerine dikkat!

UYARI BÜLTENİ: 24-25 Temmuz tarihlerine dikkat!
1
+ - 0

Hava sıcaklıkları 40 dereceye yaklaşacak. Yüksek sıcak havanın ardından kuvvetli meteorolojik hadiseler (yağmur,gök gürültüsü, şimşek, yıldırım, dolu, hortum v.b.) bekleniyor !

Yurdumuz Pazartesi gününe sıcak bir havayla başladı. Sıcaklıklar Marmara Bölgesi genelinde 35 derece ve üzerinde seyrediyor. Bugün başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde sıcaklıklar 36-37 dereceleri görecek. Nem ile birlikte hissedilen sıcaklıklar İstanbul ve çevresinde 45-48 dereceleri bulacak. Aşırı ısınan bu havanın ardından tahminlere göre akşam saatlerinden itibaren Trakya’da sert meteorolojik hadiselere (ani sel, ani fırtına, gök gürültüsü, şimşek, yıldırım, dolu, hortum v.b.) neden olabilecek hava olayları oluşmaya başlayacak. Olumsuz hava koşulları Salı sabahına doğru İstanbul ve çevresinde de etkili olmaya başlayacak. Aşırı ısınan hava, havadaki kararsızlık değerlerinin yüksek seyretmesi, deniz suyu sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve diğer meteorolojik uygun şartlar göz önünde tutulduğunda ani kuvvetli yağış ve dolayısıyla ani sel, su baskınları, ani fırtına, gök gürültüsü, şimşek, yıldırım, dolu, hortum v.b. gibi hadiselerin gerçekleşme riski bulunmaktadır.

ÇOK SICAK HAVA VE ÇOK SOĞUK HAVA ÇARPIŞMALARI YAŞANACAK!

bulut-sicakliklari UYARI BÜLTENİ: 24-25 Temmuz tarihlerine dikkat! Haberler

Pazartesi gün boyunca ısınacak olan havanın ardından akşam saatlerinde önce Trakya’da daha sonrasında Salı sabahına karşı İstanbul ve çevresinde meteorolojik hareketlilik başlayacak. Aralarında 80-85 derecelik sıcaklık farkının olduğu sıcak hava ile soğuk hava çarpışmalarının gerçekleşmesi bekleniyor. Bu çarpışmaların gerçekleşeceği yerlerde beraberinde çok kuvvetli meteorolojik hadiseler oluşacak. Kuvvetli meteorolojik hadiseler için risk bölgesi Pazartesi akşamı öncelikle Trakya kesimiyle sınırlı olurken, Salı ve Çarşamba günleri ise İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ile Batı Karadeniz çevresine genişleyecek. Tahmin modellerinde dolu yağışı ve ani fırtına riski açısından Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve çevresi diğer şehirlere göre daha ön planda gözüküyor. İstanbul ve Batı Karadeniz açıklarında su hortumu oluşma riski bile bulunmaktadır!

DENİZLERİMİZ TEHLİKE SİNYALİ VERİYOR!

haber-ici-Kopya UYARI BÜLTENİ: 24-25 Temmuz tarihlerine dikkat! Haberler

Bu hafta içi yaşanması beklenen kuvvetli meteorolojik hadiseler sadece Marmara Bölgesi ile sınırlı kalmıyor. Aşırı kararsızlık değerleri ve diğer meteorolojik uygun şartlar sebebiyle Batı ve Orta Karadeniz, Kıyı Ege ve Akdeniz sahil şeridinde de Salı ve Çarşamba günleri kuvvetli meteorolojik hadiselerin yaşanma riski bulunmaktadır. Özellikle Salı günü Antalya ve çevresinde çok kuvvetli sağanak yağmur ile yer yer iri taneli dolu yağışları ile su hortumları görülebilir.

BİRÇOK ŞEHİRDE DOLU RİSKİ YÜKSEK!

istanbul-27-temmuz-2017-dolu-yagisi-1 UYARI BÜLTENİ: 24-25 Temmuz tarihlerine dikkat! Haberler

Havadaki kararsızlık değerlerinin çok yüksek seviyelere çıkması diğer meteorolojik şartlarla birleştiğinde kuvvetli sağanak yağmur, gök gürültüsü, bol sayıda şimşek ve yıldırım, fırtına, dolu yağışı, hortum v.b. kuvvetli meteorolojik hadiselere neden olabilmektedir. Havadaki kararsızlık tahminlerini gösteren haritalarda yer alan 1500 J/kg-2500 J/kg üzeri değerler aşırı kararsızlığa işaret etmektedir. 24-25 Temmuz tarihlerinde modellerde tahmin edilen kararsızlık değerleri ise birçok yerde 3000 J/kg seviyesine yaklaşmakta hatta geçmektedir. Bu aşırı kararsızlık seviyeleriyle birlikte gerekli koşulların oluşması beraberinde başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz, Kıyı Ege, Akdeniz’de (özellikle Antalya ve çevresi) birçok şehirde çok şiddetli yağmur, gök gürültüsü, şimşek, yıldırım, büyük çapta dolu yağışı ve yer yer hortum hadiseleriyle karşılaşmamıza neden olacak.

[ilgiliicerik icerik_id=”10305″]

Kararsızlık değerlerinin yüksek seyretmesi sebebiyle güncel uyarıları ve değişimleri takip etmenizi öneririz.

Haber: Hava Forum, 23/07/2018

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap