İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

27-29 Ocak Siklonlu Sistemde Neler Olacak? İşte tahminler…

27-29 Ocak Siklonlu Sistemde Neler Olacak? İşte tahminler…
+ - 0

Sitemiz Yazarlarından Storm Chaser Soğuk Hava Dalgasını Değerlendirdi…

Sitemiz yazarlarından Storm Chaser 27-29 Ocak civarı ülkemizde etkili olması beklenen yeni soğuk hava dalgasıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. İşte son analizleri…

Yurdumuzun batısı, bu gece Ege Denizi üzerinden gelecek olan siklon ve Balkanlardan gelecek olan soğuk hava dalgasının etkisi altına girecektir. Siklon şu saatlerde giderek derinleşmekte olup yarın sabah Marmara Denizi üzerinde 993 mb değerine kadar düşecektir. Edirne, Çanakkale ve Ege’nin batısında sağanak yağışlar bu gece şiddetli olacak. Malkara-Keşan hattında yağış sabaha karşı saf kara dönebilir. Trakya’nın büyük bölümünde de sabahın ilk saatlerinde yağış kara dönmeye başlayacak. Malkara-Keşan hattında 15-20 cm kar örtüsü görülebilir.

İlgili forum konusu ve yorumları takip etmek için tıklayınız.

zEYEAi 27-29 Ocak Siklonlu Sistemde Neler Olacak? İşte tahminler... Haberler

Siklon kuzeye çıktıkça Trakya’da Marmara ve Ege genelinde sıcaklıklar düşmeye başlayacak. Çanakkale’nin iç kesimleri ve Trakya genelinde akşam 18:00-19:00 gibi sıcaklık 0 derece altına inecek ve örtü oluşumu başlayacak.

anlIx5 27-29 Ocak Siklonlu Sistemde Neler Olacak? İşte tahminler... Haberler

Akşam saatlerinde yağış Trakya’dan çekilip doğuya kayarken İstanbul’da ve Doğu Marmara’da da rüzgar karayele dönmeye başlayacak. Sıcaklıklar İstanbul sahillerinde 1-2 derece bandına doğru yol alacak. Yağışın cinsi önce sulu kara sonra saf kara dönecek. Bu esnada İç Ege’de sıcaklıklar 0 derece altına inecek ve kar örtüsü oluşacak. Gece saatlerinde Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya ve İstanbul’un iç ve yüksek kesimlerinde de kar örtüsü oluşabilir.

Yarın ki yağışta mehşur ‘Orta Trakya Boşluğu’ yine oluşacak. Bu durum Euro4’ün kar haritasına da yansımış.

JFnGwl 27-29 Ocak Siklonlu Sistemde Neler Olacak? İşte tahminler... Haberler

İzmir merkez için bu sistemde biraz daha ümitliyim. Perşembe sabahı havada kar görebilir. Yani ben kütlelerin denk geleceğini düşünüyorum. Bunun dışında perşembe sabahı Aydın ve Muğla merkezde de kar görülecek. Batı Karadeniz’in iç kesimleri her zamanki gibi yine bu sistemde de kısıtlı zaman diliminde de olsa kara gömülecek.

Kuvvetli bir lodos yaşamayacak olsakta lodosun arkasının kar olduğu bir sistemle karşı karşıyayız. Yaşayıp göreceğiz. Sistem yurdumuza hayırlı olsun.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap