Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Ağaçlar Sonbaharda Çiçek Açtı

 Ağaçlar Sonbaharda Çiçek Açtı
Okunuyor Ağaçlar Sonbaharda Çiçek Açtı

Kırklareli’nde ağaçlar, meyveleri henüz üzerindeyken yeniden çiçek açtı.

Kırklareli‘nde ağaçlar, meyveleri henüz üzerindeyken yeniden çiçek açtı.

Çağlayık köyünün Dikilikaya mevkisinde meyveleri bulunan ahlat, elma, armut ağaçları ikinci kez çiçek açtı. Bölgede sonbaharda çiçek açan ağaçlar, görenleri şaşırttı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı bölgelerde iklim değişikliklerine bağlı, ağaçların yeniden çiçek açtığını söyledi.

Ağaçların sıcaklıklara aldandığını belirten Şen, ağaçların çiçek açmasıyla sonbaharda ilkbahar görüntüsü yaşandığını ifade etti.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olduğunu kaydeden Şen, “İklim değişikliği ve küresel ısınmadan dolayı herkes şaşırmış durumda. Her ağacın çiçek açması için bir sıcaklık derecesi vardır. Ağaç yaprakta iken, ihtiyaç duyduğu rutubet ve sıcaklığı yakalandığında yeniden çiçek açmak istiyor” şeklinde konuştu.

Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Keçeci de son yıllarda iklim değişiklikleriyle bu tür durumlarla karşılaştıklarını bildirdi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olmasından dolayı ağaçların aldandığını dile getiren Keçeci, “Bundan sonraki yıllarda bu tür durumların artacağına inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

agaclar-sonbaharda-cicek-acti-6120401_b agaclar-sonbaharda-cicek-acti-6120406_b agaclar-sonbaharda-cicek-acti-6120411_b agaclar-sonbaharda-cicek-acti-6120417_b

agaclar-sonbaharda-cicek-acti-6120397_b

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle