İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Dikkat: Oraj ve Dolu Riski Var !

Dikkat: Oraj ve Dolu Riski Var !
+ - 0

Mevsimin İlk Orajı ve Dolu Yağışı Görülebilir !

Yurdumuz Nisan ayını, sıcaklık dalgalanmalarıyla ve zaman zaman gelen Afrika tozlarının etkisinde geçiriyor. Önümüzdeki günlerde bu sıcaklık dalgalanmaları daha sert şekilde hissedilecek. 7 Nisan Perşembe günü mevsimin ilk oraj hadisesinin yaşanması tahmin ediliyor. Oraj, kümülonimbus olarak adlandırılan bulutların oluşturduğu yağış, gök gürültüsü, şimşek/yıldırım, dolu, ani fırtına gibi gibi hava olaylarını içinde barındıran, yerel olarak oluşan fırtınalara denir.  Oraj esnasında değişik yönlerden rüzgar esebilir ve oraj hadisesi uçaklar için türbülans gibi olumsuz etkiler doğurabilir.

hava_forum_haber_ana_sayfa Dikkat: Oraj ve Dolu Riski Var ! Haberler

Sıcaklıklarda sert dalgalanmalar bekleniyor. Örneğin, İstanbul’da 5 Nisan Salı günü 12 derecelerde seyreden sıcaklıklar 6 Nisan Çarşamba ve 7 Nisan Perşembe günleri 20 derecelere ulaşacak. 9 Nisan Pazar günü ise 23-24 dereceye kadar sıcaklıklar, 10 Nisan Pazartesi 12-13 saat içerisinde 15 derece birden düşecek…

Perşembe Günü Oraj ve Dolu Riski Var !

istanbul-yagmur-dolu-hava-forum Dikkat: Oraj ve Dolu Riski Var ! Haberler

Perşembe günü özellikle Marmara Bölgesi başta olmak üzere kısmen İç Ege ile kısmen İç Anadolu bölgelerinde konverjans hava olayları beklenmektedir. Perşembe günü başta İstanbul olmak üzere, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Eskişehir ve çevrelerinde konvektif fırtına hatlarıyla birlikte yerel olarak gök gürültülü sağanak yağmur, şimşek, yıldırım, ani fırtına ve dolu yağışları tahmin ediliyor. Dolu yağışları zaman zaman fındık büyüklüğünde görülebilir.

hava_forum_bilgi Dikkat: Oraj ve Dolu Riski Var ! Haberler

Çarşamba ve Perşembe günü güncel uyarıları ve anlık gelişmeleri takip etmeyi unutmayın.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap