İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

2017-2018 Kış Tahmini

2017-2018 Kış Tahmini
6
+ - 0

Bu Kış Nasıl Geçecek?

Sitemiz yazarlarından “Efsane-Semih” 2017-2018 kış mevsimi tahminini yayınladı. “Efsane-Semih” kış tahmini ile ilgili yorumlarında şu ifadeleri kullandı:

Sonbahar’a girdiğimiz bu günlerde mevsimlik tahminlerle ilgili verilerde gelmeye başladı. Her ne kadar kesin tahminim olmasada kafamda ön tahmin oluştu ve bunuda sizlerle paylaşma gereği duydum. Asıl kış tahminimi eğer ön tahminimde değişiklik olursa Kasım ayında paylaşacağımıda belirtelim.

Öncelikle geçen kış yaptığım tahminde Marmara bölgesinin çok şanslı oldugunu ozellikle Trakya bölgesinin yillardır hasret kaldıgı kar yağışına kavuşacağını belirtmiştik. Nitekim öyle de oldu. Trakya uzun yılllar sonra efsane kar yağışları aldı. İstanbul’da benim yaşadığım semtte 87 den sonraki en yüksek kar yağışına ulastı. Kış ortasında kış güncellemesi yapmış, endekslerin uzun vadede pozitife yöneldiğini belirterek Karadeniz bölgesininde güzel sistemler alacağını belirtmiştim. Nitekim yanlış hatirlamıyorsam biri Ocak sonunda olmak üzere 2 baba sistem aldılar. Genel olarak başarılı bir tahminde bulunmustuk. Tabi bunun takdirinide okuyucularımıza bırakıyoruz.

Gelelim bu seneki ön kış tahminime ;
Öncelikle son güncellenen veriler ışığında Avrupa’da ki kış tahminini belirleyen en önemli etkenlerden biri olan QBO ,önümüzdeki kış mevsiminde negatif bekleniyor. Qbo’nun negatif olmasi Avrupa kıtasına Kutup soguklarının ve Sibirya soğuklarının kolayca inmesi demek oluyor. Geçmişte yaşadığımız efsane kışların çogunda doğulu QBO göze çarpıyor.

“Efsane-Semih”in kış tahmini yazısının devamını okumak için tıklayınız.

 

 

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap