Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

İstanbullular Dikkat! Sağanak yağmur ve yerel dolu geliyor…

 İstanbullular Dikkat! Sağanak yağmur ve yerel dolu geliyor…
Okunuyor İstanbullular Dikkat! Sağanak yağmur ve yerel dolu geliyor…

İstanbul hafta sonuna sıcak ve güneşli bir havayla başladı. Ancak güzel hava aniden yerini kuvvetli meteorolojik hadiselerle dolu bir havaya bırakacak!

İstanbul güne parçalı bulutlar arasından gözüken güneşli ve sıcak bir havayla başladı. Gün içerisinde sıcaklıklar 30 dereceye kadar çıktı. Ancak bu güzel havanın aniden değişmesi tahmin ediliyor. Akşam saatlerine doğru İstanbul’a Karadeniz üzerinden kuvvetli meteorolojik hadiselere (gök gürültülü sağanak yağmur, şimşek, yıldırım, dolu, ani su baskınları v.b.) neden olabilecek kütlelerin giriş yapması bekleniyor. Tahminler doğrultusunda İstanbullular saat 19:00-21:00’den itibaren ve özellikle gece geç saatlerde gök gürültülü sağanak yağmur, ani fırtına, yerel dolu geçişleri ile karşı karşıya kalacak.

16-17 SAAT DOLU RİSKİ VAR!

İstanbul’da bu akşam (cumartesi) saatlerinden itibaren Pazar günü öğlen saatlerine kadar (14:00/15:00) aralıklarla gök gürültülü sağanak yağmur, yerel doğu yağışı ve ani su baskınlarına neden olabilecek kütlelerin geçiş yapması bekleniyor. İstanbullular için Cumartesi akşamından Pazar öğlene kadar yani 16-17 saat boyunca aralıklarla dolu yağışı riski mevcuttur.  Mega kentte özellikle gece ve sabah saatleri arasında çok sayıda gök gürültüsü, şimşek ve yıldırım hadiselerinin görülmesi bekleniyor.

-55 DERECEYE VARAN BULUT GEÇİŞLERİ…

İstanbul’da özellikle gece saatlerinden sabah saatlerine kadar -55 derece sıcaklığa varan bulut geçişleri bekleniyor. Meteorolojik model tahminlerine göre yer sıcaklığı ile bulut sıcaklık farkı zaman zaman 70 dereceleri bulacak. Bu denli derin sıcaklık farklılıkları beraberinde gök gürültülü sağanak yağmur, dolu gibi kuvvetli meteorolojik hadiseleri getirme riski yüksektir. İstanbullulara beklenen gök gürültülü sağanak yağmur, ani kuvvetli rüzgar, ani su baskınları, şimşek, yıldırım, dolu v.b. kuvvetli meteorolojik hadiselere karşı güncel uyarıları takip etmeleri önerilir.

Haber: Hava Forum – 26/05/2018

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • ismail altınay
  ismail altınay
  ziyaretci
  3 sene önce

  kocaeliyi vururmu

  Cevapla
  13
Giriş Yap
Yazı Ekle