İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler

Kar, Kış, Soğuk Seven İnsana Ne Denir?

Kar, Kış, Soğuk Seven İnsana Ne Denir?
12
+ - 2

Kar, soğuk hava ve kısacası kışı seven insana ne denir?

Türkçe’de tam olarak karşılığı olmasa da çiniofil yani ingilizce adıyla chionophile, kar yağışlı ve soğuk havaları seven insanlar için kullanılmaktadır. Kış mevsiminde özellikle kar yağışlı ve soğuk günleri bu tür insanlar çok sever. Böyle havalarda bu insanlar çok mutlu olur. Çiniofil (chionophile) insanları güneşli ve ılık, sıcak havalar yerine kapalı, gri gök yüzü ve özellikle kar yağışlı havada mutlu olurlar. Kendilerini kar yağışlı havada huzurlu hisseden çiniofiller kar yağmadığı kış günlerinde pek mutlu olmazlar.

soguk-kar-kis-seven-insanlar Kar, Kış, Soğuk Seven İnsana Ne Denir? Bilgiler

Kar seven insanlar olarak adlandırılan çiniofiller psikolojik olarak kar yağdığı günler daha çok mutlu olurlar. Kar yağdığında mutluluk hormonları devreye girer. Kar seven insanlar yani çiniofiller kar yağışında yürürken karın çıkardığı sese bayılırlar. Kar suyunun tadını bile bilen bu kişiler, kar yağdığı zaman ellerini sevinçle havaya kaldırıp bulutlara teşekkür edecek kadar sevinçli olurlar. Çiniofiller, hayattaki zor zamanlar geldiğinde “bunlar da geçecek” demesini iyi bilirler. Gerçekte, zorlukların büyük fırsatların önünün açacağını bilirler.

twitter takipçi

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Ulan aha da işte bu ben. Öğle vakitlerinde yağan karın eriyişiyle benim de gözyaşı döktüğüm günler vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.