Web
Analytics

Dünyadaki İklim Tipleri

 Dünyadaki İklim Tipleri
Okunuyor Dünyadaki İklim Tipleri

Dünyadaki İklim Tipleri

Dünya üzerinde görülen İklim tipleri (çeşitleri) nelerdir? Dünya’da görülen iklim tiplerinin özellikleri nelerdir? İşte bu soruların cevapları… Dünyanın kendine has şekli ve bölgelerin özel konumları nedeniyle dünyada çok sayıda iklim tipleri görülür. Birbirine benzeyen iklimler ise büyük iklim kuşaklarını oluştururlar. Yüzlerce kilometrelik alanları etkileyen büyük iklim gruplarına Makroklima iklimler denir.

 

Dünyada görülen büyük iklim tiplerini şöyle sıralanabilir; 
Kutup iklimi, Her yerin buzullarla kaplı olduğu, bu yüzden bitki örtüsünün oluşmadığı, yıl boyunca sıcaklık ortalamalarının sıfır derecenin altında olduğu iklim tipidir.Kuzey kutbu çevresinde, Grödland adasının iç kısımlarında ve Antarktika kıtasın da  etkilidir. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen dünyanın şekli nedeniyle güneş ışınları yıl boyunca eğik açıyla geldiğinden sıcaklıklar çok yükselmez. Yıllık sıcaklık farkı 30 derece kadardır.
Tundra iklimi; Kutup ikliminin yayılış kuşağı arasındaki bölgelerde görülür. Sıcaklıklar çok düşük olmakla birlikte bitki örtüsüne sahiptir. Toprağın üzerindeki buz tabakası yaz aylarında çözünerek bataklıklar oluşturur. Bu topraklar üzerinde yetişen bitkiler bir tür doğal yosun olan likenler ile ot ve cılız çalılıkların oluşturduğu tundra bitki örtüsü adıyla anılır.  Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarının   kuzey kesimlerinde yaygındır.
Okyanus İklimi; Her mevsim yağış görülen, genellikle karaların batı kıyılarında hüküm süren iklim tipidir. Kuzey Batı Avrupa ve Kanada’nın batı kıyılarında, Avustralya’nın güneydoğu kıyılarında yaygındır.
Step (Bozkır) İklimi;  Nemli hava kütlelerinin erişemediği kara kütlelerinin iç kısımlarında görülür. Bir geçiş iklimidir. Orta Avrupa’da, Asya’nın iç kısımlarında, Anadolu’nun iç kısımları ve Kuzey Amerika’nın orta kısımlarında hakimdir. Doğal bitki örtüsü ilkbahar yağışlarıyla yeşeren, yazları ise sararıp koruyan ot topluluğudur. Bu bitki örtüsü bozkır olarak adlandırılır.
Akdeniz İklimi; Cephesel yağışların en fazla görüldüğü iklim tipidir. Yaygın olarak Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde görülmekle birlikte Avustralya’nın güneyinde, Afrika’da Kap bölgesinde, Orta Şili ve Kalifornia bölgelerinde de görülür. Bitki örtüsünü yaz kuraklığına dayanıklı kızıl çamlar ve makiler oluşturur. Yağış miktarı düzensizdir. Kar yağışı ve don olayları nadiren görülür.
Karasal İklim; Deniz etkisinden uzak bölgelerde, Kuzey yarım kürede,  Kanada’nın kuzeyinde, Doğu Avrupa’da ve Sibirya’ da görülen iklim tipidir. Bitki örtüsünü kış soğuklarına dayanıklı iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar oluşturur. Türkiye’nin deniz etkilerine kapalı iç kesimlerinde de karasal iklim görülür.
Çöl İklimi; 30 derece enlemleri ve dönenceler arasındaki bölgelerde görülür. Yılda 1 ya da 2 defa yağış düşen bu bölgelerde kuraklığa dayanıklı kaktüs türleri yetişmektedir. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok yüksektir. Vahaların çevresi dışındaki yerler yaşamaya elverişli değildir.
Ekvatoral İklim; Ekvator etrafındaki 0- 10 derece paralelleri arasında görülen iklim türüdür. Yıllık ortalama sıcaklıkları 25 derecenin üzerindedir. Bitki örtüsünü boyları 40-50 metreyi bulan ve yıl boyunca yeşil kalan geniş yapraklı ağaçlardan oluşan tropikal yağmur ormanları oluşturur.
Savan İklimi; Ekvatoral iklim bölgesinin kuzey ve güneyinde 2 kuşak halinde etki gösterir. Genellikle 10-20 derece paralelleri arasında görülür. Bitki örtüsü Savan’dır.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
11
 • Ayşenur
  Ayşenur
  ziyaretci
  2 ay önce

  Ödevim bitti çok teşekkür ederim

  Cevapla
  4
 • kedi elif
  kedi elif
  ziyaretci
  9 ay önce

  proje ödevimi yaptim allah razi olsunke

  Cevapla
  46
 • AHMET BEHLÜL
  AHMET BEHLÜL
  ziyaretci
  1 sene önce

  SELAM ÖDEVİM İÇİN UYGUN TEŞEKKÜRLER 😀

  Cevapla
  98
 • ahmet behlül
  ahmet behlül
  ziyaretci
  1 sene önce

  projem için yetti teşekkürler

  Cevapla
  86
 • Nazdar
  Nazdar
  ziyaretci
  1 sene önce

  TTam olarak net değil kaç tane var ?? sayııı

  Cevapla
  88
 • hıorrrrrrrmhbgrhskmmmmob
  hıorrrrrrrmhbgrhskmmmmob
  ziyaretci
  2 sene önce

  yazılar çok uzun

  Cevapla
  94
 • amine özgan
  amine özgan
  ziyaretci
  2 sene önce

  projeme yetti tşk 🙂

  Cevapla
  94
 • Ayşe
  Ayşe
  ziyaretci
  2 sene önce

  Sağol ama proje için yetişmiyor :-[

  Cevapla
  95
 • awraegsrehgbnrtbh
  awraegsrehgbnrtbh
  ziyaretci
  3 sene önce

  sağol allah ne muradın verse versin allah nazarlardan korusun aminnnnn

  Cevapla
  102
 • Sonmez
  Sonmez
  ziyaretci
  3 sene önce

  Güzel ama ben yazdım ki iklim adı değil İklim sertliklari

  Cevapla
  91
 • Onur Tekin
  Onur Tekin
  ziyaretci
  5 sene önce

  Dünyayı bilmem ama en güzel iklim Akdeniz iklimi, 4 mevsim yok 2 mevsim var yaz ve sonhabar. Ya ılık oluyor ya da kaynıyor 🙂

  Cevapla
  119
Giriş Yap
Yazı Ekle