1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: “Dolu Yine Görülecek”

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: “Dolu Yine Görülecek”
7
+ - 0

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu Kanal D’de yayınlanan “Günaydın Türkiye” programında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ülkemizdeki şiddetli meteorolojik hadiselerin etkili olmaya devam edeceğini söyledi. Kadıoğlu ayrıca ülkemizin her geçen yıl ısındığını, yağışların azaldığını ve çölleşmeye doğru gittiğini belirtti.

DOLU GÖRÜLMEYE DEVAM EDECEK!

istanbul-dolu-temmuz-2017 Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: "Dolu Yine Görülecek" Haberler

Mikdat Kadıoğlu’nun açıklamalarına göre ülkemizde ve özellikle İstanbul çevresinde görülen şiddetli meteorolojik hadiseler etkili olmaya devam edecek. “Bu yıl deniz suyu sıcaklıkları normallerin oldukça üzerinde seyrediyor. Genel olarak dünyanın her yerinde denizler ısınmış durumda. Yurdumuza kuzeyden bir soğuk hava dalgası giriş yaptığı an yer sert meteorolojik hadiseler gerçekleşiyor. Deniz üzerindeki hava ile yukarıdaki hava arasındaki sıcaklık farkının büyük değerlerde olması sıcak nemli havanın aniden yükselmesine ve beraberinde şiddetli gök gürültülü fırtınalı, dolulu havalara neden oluyor. Önümüzdeki ay da dahil olmak üzere bu şekilde oluşumlar devam edecek. Hava aniden kararacak, fırtına, toz, toprak, dolu ve hatta hortumlar oluşacak.”

EN BÜYÜK NEDEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 

ankara-hava-durumu-10-gunluk-1 Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: "Dolu Yine Görülecek" Haberler

Kadıoğlu yaptığı açıklamalarda iklim değişikliğine de dikkat çekti. “İklim değişikliği bu tür şiddetli meteorolojik hadiselerin sayısını ve sıklığını arttırıyor. Normal şartlarda zaten bu mevsimlerde fırtına ve yer yer dolu görülebiliyordu. Fakat son zamanlarda bu meteorolojik hadiseler daha fazla, daha şiddetli ve daha sık olmaya başladı. Örneğin 27 Temmuz 2017’de yağan dolu çok çok kuvvetli bir doluydu. Bu tarz sert hava kütlelerinin etkili olacağı yerleri de tahmin etmek çok zor. Çünkü bu tür hava kütleleri yatay oluşmamakta. Hava kütleleri dik oluştuğu için dar bir alanda, yerel olarak etkili oluyor. Ve yerel etkilerinin nerelerde olacağı da tahmini çok zor oluyor.”

TÜRKİYE ÇÖLLEŞMEYE GİDİYOR!

iklim-degisikligi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: "Dolu Yine Görülecek" Haberler

Kadıoğlu’nun dikkat çektiği en önemli konulardan biri de Türkiye’nin çölleşme tehlikesiydi. “Türkiye artık her yıl ısınıyor. Genel olarak artan ısınma ile birlikte yağışlar da düzenli olarak azalıyor. Bu şekilde devam ederse 2050 yılından itibaren çölleşmenin etkilerini çok daha kuvvetli hissedeceğiz. Zaten su sıkıntısı yaşamaya başlayan bir ülkeyiz, yağışların azalması sıcaklıkların artması bu sıkıntıyı daha da arttıracak.”

KAPATILAN DERELER TAŞKINLARDA BÜYÜK ETKEN

istanbul-yagmur-sonrasi-uskudar-da-yuruyus-3560-i4 Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: "Dolu Yine Görülecek" Haberler

Kadıoğlu özellikle son zamanlarda İstanbul’daki yağışlarda gerçekleşen su baskınlarının nedenine de değindi. Kadıoğlu Üsküdar üzerinden verdiği cevapta dere yataklarının kapalı olmasının bu konuda en önemli nedenlerden biri olduğunu belirtti. “Örneğin Üsküdar…. Bülbüldere ve Çavuşdere kapatılmış. Üsküdar’da dereler cadde olmuş. Yağışlarda dere yine dere oluyor farkında değiliz. Aslında nitelik itibariyle orası dere. Derelerin kapatılmaması lazım. Derenin normal şartlarda yağan yağmuru denize taşıma görevi vardır. Ancak sen dereyi cadde yaparsan taşkın olması pek doğaldır ki normaldir. Dolayısıyla biraz kuvvetli yağışlarda bu caddeler dere vazifesi görüyor. Ayrıca Üsküdar’da kuvvetli poyraz estiği zaman deniz de kabarıyor. Hem denizin kabarması hem de tepelerden akan sular deniz ve karanın birleşmiş gibi görünmesine neden oluyor.

Hava Forum Özel Haber

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap