İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yemen’de Chapala Kasırgası

Yemen’de Chapala Kasırgası
7
+ - 0

Umman Körfezi’nde oluşan Chapala kasırgasının Yemen’in Hadramevt ili sahilinde şiddetli yağış ile rüzgara neden olması sonucu farklı bölgelerden 3 binden fazla ailenin evlerini terk ettiği bildirildi.

Hadramevt Acil Müdahale Komitesi Basın Ofisi’nden, AA muhabirine yapılan açıklamada, gece saatlerinde denizde dalgaların yüksekliğinin 8 metreye kadar ulaşması sonucu ilin sahil bölgesinde yaşayanlardan 3 binden fazla ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtildi.

Şiddetli yağmurun etkisiyle Hadramevt sahilindeki Şiab ve Vidyan bölgelerindeki derelerde sel taşkınlarının meydana geldiğini aktaran Komite, taşkınların bölge halkına büyük maddi zarar vermesinin beklendiğini aktardı.

Komite’den yapılan açıklamada, sabah saatlerinden itibaren şiddetli yağış ve rüzgarın etkisini kaybettiğini, ancak gelecek saatlerde şiddetli yağmur yağmasının beklendiğini kaydedildi.

Chapala kasırgası nedeniyle vücudunun farklı yerlerinde kırık meydana gelen 10 kişinin hastanelere kaldırıldığını, şimdiye kadar can kaybı yaşanmadığını dile getirdi.

İlk belirlemelere göre kasırga nedeniyle ili merkezi Mukalla’da 15 evin zarar gördüğünü açıklayan Komite, halka sel sularından uzak durmaları ve yüksek yerlere çıkmaları çağrısında bulundu.

Hadramevt Acil Müdahale Komitesi, daha önce yaptığı açıklamada, Umman’ın kuzeyindeki Umman Körfezi’nde oluşan Chapala kasırgasının güneye doğru ilerleyip Yemen’in Hadramevt ili sahilinde şiddetli yağış ile rüzgara neden olması sonucu farklı bölgelerden bin 230 ailenin tahliye edildiği bildirmişti.

Komite, bazı bölgelerde elektriğin tamamen kesildiğini ve olumsuz hava koşulları nedeniyle arızaların giderilemediğini aktarmıştı.

Chapala kasırgasının Yemen’in güneyindeki Hint Okyanusu’nda bulunan Sukutra Adası’nı vurduğu ve Hadramevt, Mahra ve Şebve’ye doğru ilerlediği bildirilmişti.

Sukutra Valisi Remzi Mahrus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Chapala kasırgasının sabah saatlerinden itibaren sahil şeridini vurmaya başladığını, şiddetli yağmur ve rüzgarla birlikte dalgaların boyunun 4 metreye kadar ulaştığını, kasırga nedeniyle 5 bin ailenin sahil şeridinden tahliye edilerek okullara ve yüksek yerlere yerleştirildiğini ifade etmişti.

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) cuma günü, Chapala kasırgasının Yemen’in kuzeyi ve Umman’a doğru ilerlediğini duyurmuş, kasırganın Yemen’de yoğun yağış, ardından sel ve toprak kaymasına neden olabileceğine dikkati çekmişti.

Kasırgaların nadir görüldüğü Arabistan Yarımadası’nda 2007 yılında Umman ve İran’ı vuran Gonu kasırgası yaklaşık 50 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap