1. Ana Sayfa
  2. Uyarılar

DİKKAT: Sağanak Yağmur ve Dolu Bekleniyor!

DİKKAT: Sağanak Yağmur ve Dolu Bekleniyor!
5
+ - 0

Hava Forum’un yaptığı son tahminlere ve meteorolojik değerlendirmelere göre, bu akşam saatlerinden itibaren sıcaklıklardaki ani düşüşle birlikte başta İstanbul olmak üzere, Kırklareli, Tekirdağ (Saray, Çerkezköy), Kocaeli, Sakarya, Düzce ve çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağmur ile dolu ve yer yer hortum oluşumları beklenmektedir. Yağış anında rüzgar da kuvvetlenecek.

 

İSTANBUL’DA 2-5 SANTİMETRE ARASINDA DOLU RİSKİ VAR!

istanbul-dolu-temmuz-2017 DİKKAT: Sağanak Yağmur ve Dolu Bekleniyor! Uyarılar

İstanbul’da bu akşam saatlerinden (19:00/20:00) itibaren gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri bekleniyor. Özellikle şehrin boğaz ve çevresi ile  kuzey ilçelerinde bu gece ile yarın (Cuma) öğlen saatleri arasında dolu şeklinde yağış geçişlerinin görülmesi tahmin ediliyor. İstanbul’da görülebilecek muhtemel dolunun çapının 1-5 santimetre arasında olması bekleniyor. Ancak Karadeniz su sıcaklığının yüksek değerlerde seyretmesi sebebiyle beklenen yağış kütleleri çok daha fazla güç kazanabilir. Böyle bir durumda İstanbul’da temmuz ayında yaşanan downburst hadisesindeki gibi evlere, araçlara zarar verebilecek çapta iri taneli (4-10 santimetre) dolu oluşumu da gerçekleşebilir.

SADECE İSTANBUL DEĞİL…

dolu-ihtimali-var DİKKAT: Sağanak Yağmur ve Dolu Bekleniyor! Uyarılar

İstanbul dışında Kırklareli, Tekirdağ  (Saray, Çerkezköy), Kocaeli, Sakarya, Düzce çevrelerinde de kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmurun yanında yer yer dolu ihtimali mevcuttur. Özellikle Kocaeli, Sakarya’nın Karadeniz’e yakın yerlerinde bu gece ve yarın (Cuma) sabah 1-4 santimetre çapında dolu geçişleri yaşanabilir.Marmara Bölgesi ile Batı Karadeniz’in diğer şehirlerinde ise aralıklarla sağanak yağmur bekleniyor. Sıcaklıklar Cuma günü yurdun batısında 23-24 dereceyi geçemeyecek.

Perşembe akşamı ile Cuma sabahı arasında oluşabilecek olumsuzluklara karşı (ani su baskınları, sel, dolu, hortum, yağış anında rüzgar, trafikte aksamalar v.s.) vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.


İstanbul’da 27 Temmuz’da dolu böyle etkili olmuştu…

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap