1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler

Güneş Sistemi Nedir ve Nasıl Oluştu?

Güneş Sistemi Nedir ve Nasıl Oluştu?
+ - 1

Güneş Sistemi Özellikleri, Güneş Sistemi Nedir? , Güneş Sistemi Nasıl Oluşmuştur?

Güneş sistemi, içinde bulunduğumuz Dünya’nın dahil olduğu sekiz adet gezegen, mini gezegenler topluluğu ve sayısı belirsiz olan asteroidler ve de kuyruklu yıldızı da içinde barındıran alanın tümüne verilen isimdir.  Güneş sistemi, bu ismini bütün cisimleri kütlesel bir çekimle kendisine bağlayan güneşten almıştır. Güneşe en yakın gezegen Merkür gezegenidir. Güneş, tek başına güneş sistemini oluşturan toplam kütlenin yüzde 99,8’lik bölümünü kaplamaktadır. Güneşin tek başına böylesine geniş bir alanı kaplaması tüm gezegenleri kütlesel çekimi altında tutmasına sebep olmaktadır. Bu nedenden dolayı farklı uzaklıkta yer alan çizgisel düzlemdeki cisimlerin çoğu Güneş yörüngesinde dönmektedir.

gunes-sistemi-nedir Güneş Sistemi Nedir ve Nasıl Oluştu? Bilgiler

Peki güneş sistemi nasıl oluşmuştur? En çok merak edilen bu soruyu gökbilimciler yıllarca araştırmıştır. Araştırmalar halen sürmektedir. Güneş,  Güneş nebulası olarak bilinen devasa bir toz ve gaz bulutundan meydana gelmiştir. Güneş sisteminin meydana gelişi esnasında, güneş nebulasının yerçekimi sebebiyle çöktüğü ve devamında bir disk formuna dönüştüğü düşünülüyor. Bu varsayıma göre sonraki aşamada ise çökme nedeniyle oluşan gaz ve toz bulutunun, diskin merkezinde birleşmesiyle güneşin oluştuğu yönünde bir tez öne sürülmektedir. Bu oluşum esnasında disk içerisinde kalarak güneşin kütlesel çekimine kapılan diğer maddelerin ise, gezegen, asteroid ve uyduları oluşturduğu ileri sürülmektedir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. tabiki HERŞEYİN KUDRETİ OLAN ALLAH YARATMIŞTIR GÜNEŞİ KAİNATI EVRENİ HER ŞEYİ ALLAH YARATTI KURBAN OLURUM ALLAHA ama bir şey sorcam sen ateistmisin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.