İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Hamsin Nedir?

Hamsin Nedir?
8
+ - 1

HAMSİN NEDİR? HAMSİN NASIL OLUŞUR?

Hamsin, Kuzey Afrika’da ile Arap Yarımadası’nda ve özellikle Mısır, Libya kıyılarında görülen, genellikle ilkbahar mevsiminde esen kuru, sıcak ve kum taneleri içinde barındıran bir rüzgar türüdür.  Hamsin rüzgarı, genellikle çölden esen sıcak, kuru ve toz yüklü rüzgarlar olarak bilinir. Hamsin nasıl oluşur sorusuna kısaca, Büyük Sahra’nın doğusu ile Doğu Akdeniz arasındaki basınç farklılıklarından oluşur şeklinde yanıt verilebilir. Şubat-Mayıs arasındaki süreçte Sahra çölünün doğusu yüksek basınç, Doğu Akdeniz ise alçak basınç kapsamındadır. Aksiyon merkezlerinin bu durumu, rüzgarın güneyden kuzeye doğru esmesini sağlar. Bu rüzgarın deri kuruması, nefes almada güçlük, bitkinlik gibi birçok olumsuz etkileri vardır. Rüzgar çok hızlı estiği zamanlarda taşıdığı kumlar ile birlikte kayaların aşınmasına da sebebiyet verir.

hamsin-nedir-nasil-olusur Hamsin Nedir? Sözlük

HALK TAKVİMİNDE “HAMSİN”

Hamsin ayrıca halk takviminde de geçmektedir. Halk takvimine göre, 31 Ocak ve 21 Mart tarihleri arasındaki dönem hamsin olarak adlandırılır. Kış dönemi kırk beşer günlük kasım, zemheri, hamsin olmak üzere üç ana bölüme ayrılır. Halk takvimine göre, tamamı 180 gün olarak kabul edilen kış döneminin ilk 135 günü olan kasım, zemheri, hamsin ayları kışın en şiddetli dönemi olarak açıklanır. Takvime göre, kışın bitişini ifade eden son 45 günlük bir dönem daha vardır, bu dönem de 21 Martta başlar, 5 mayısta biter.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 sene önce

    Denizli hava.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.