Lodos neden baş ağrısı yapar?

Lodos neden baş ağrısı yapar?

Lodoslu havada neden baş ağrısı olur? Lodos neden baş agrısı yapar? İşte baş agrısı başta olmak üzere lodosun insan sağlığı üzerindeki etkileri…

Lodos rüzgarının etkili olduğu günlerde insan organizması çeşitli tepkiler verir. Bu tepkilerden biri uyku sisteminde karşımıza çıkar. Lodoslu günlerde çoğu insanın uyku sistemi bozulur Bu rahatsızlık kimi insanda uykusuzluk oluştururken kimi insanda aşırı uyku şeklinde kendini gösterir.

Lodos, kimi insanın çalışma şevkini, çalışma isteğini azaltıp, bir nevi uyuşukluk, yorgunluk, hareketsizlik, mutsuzluk yaratır. İştah değişikliklerine de yol açar. Bazı insanların iştahını açarken, bazı insanların ise iştahını kapatır.

Lodos ”metereosensible‘‘ olarak ifade edilen, hava olaylarında duyarlı olan insanlarda, damar sistemlerine çeşitli etkilerde bulunur. Damar geçirgenliğini artırıp, azaltabilir, çeşitli ağrılara yol açar. Bazı insanlarda göz kanlanmalarına neden olabilir. Romatizma rahatsızlığı yaşayanlar lodos sebebiyle mevcut ağrıları, sızıları daha da artar.

Lodos, insanlarda var olan depresif ruh halini arttırarak, insanları daha depresif, daha huysuz, daha sinirli bir hale sokabilmektedir. Lodos aynı şekilde, solunum yollarını etkileyip, nefes darlığı, solunum güçlüğü de yaratabilir.

Lodos neden baş ağrısı yapar?

Lodos, en kuvvetli sağlık etkisi olarak halk arasında lodos çarptı şeklinde ifade edilen sinüzit ile migren benzeri baş ağrısı ve tıkanıklığa neden olur. Bunun en önemli nedeni, lodos rüzgarının yol açtığı havadaki basınç değişiklikliğidir. Ayrıca lodos rüzgarının taşıdığı çeşitli toz ve mineraller de yukarıda açıklanan sağlık problemlerini tetiklemektedir.

 

Lodostan korunmanın yolları neler?

Lodosun olumsuz etkilerinden korunmak için atılacak adımları doktorlar şöyle öneriyor:
– Lodoslu havalarda bere veya şapka gibi başınızı koruyacak bir şeyler ile örtün.
– Rüzgara fazla maruz kalmayı , rüzgarda durmamaya çalışın.
– Banyodan sonra hemen dışarı açık havaya çıkmayın ve saçınızı iyice kurutun.
– Klimalı ortamlardan uzak durun.
– Eğer imkanınız varsa lodos olan günlerde dışarıya hiç çıkmayın.
– Pencere veya kapıyı bile açtığınızda, lodoslu havanın içeri gireceğini ve lodosun etkilerinin eve de yerleşeceğini unutmayın.

Bu İçeriği Paylaş!Bu içeriğe ifade gönderebilirsiniz!
  • Şaşırdım
  • Beğendim
  • Üzüldüm
  • Sinirlendim
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Melek Ören dedi ki:

    Baş ağrısı özellikle biz kadınların büyük problemi. ve bunla ilgili bilgi paylaştığınız için teşekkürler. baş ağrısı özellikle migren varsa emin olun hayat hiç çekilmez oluyor. 🙁 Burada Baş ağrısı ile baş etmenin 10 yolu diye bir konu buldum. umarım faydası olur da, baş ağrısından mümkün olduğunca kurutuluruz. https://www.superkadin.net/gerilim-tipi-bas-agrisi-8111

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.