İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

UYARI BÜLTENİ: 27-29 Ağustos tarihlerine dikkat!

UYARI BÜLTENİ: 27-29 Ağustos tarihlerine dikkat!
7
+ - 0

Yurt genelinde uzun bir süredir devam eden kurak ve sıcak süreç bayram tatili sonrasında sona eriyor. Yeni haftayla birlikte Marmara Bölgesi başta olmak üzere Ege Bölgesi ile Batı Karadeniz’de gök gürültüsü, şimşek, yıldırım, ani fırtına hadiselerini barındıran sağanak yağmur ile yer yer dolu yağışları gibi kuvvetli meteorolojik hadiseler görülecek. Oraj aktivitesi olarak adlandırılan bu hadiseler genellikle havadaki kararsızlık değerlerinin yüksek değerlerde seyrettiği zamanlarda ve uzun süredir devam eden sıcak havanın ardından gelen soğuk kökenli hava kütlesinin çarpışması neticesinde meydana gelmektedir. Oraj hadisenin en temel özelliği gün boyunca güneşli havayla ısınan havanın aniden değişime uğrayıp kısa süreli ama etkili bir biçimde kuvvetli sağanak yağmur ve dolu yağışlarına neden olmasıdır.

27-30 Ağustos Arası Oraj Günleri…

bulut-tepe-sicakliklari UYARI BÜLTENİ: 27-29 Ağustos tarihlerine dikkat! Haberler

Pazartesi erken saatlerden itibaren İstanbul ve çevresinde oraj olarak adlandırılan meteorolojik hareketlilik başlayacak. Yeni haftada Marmara ve Batı Karadeniz genelinde güneşli havayla birlikte aralıklarla kuvvetli sağanak yağmur ve yerel dolu yağışı geçişleri bekleniyor. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri aralarında 70-75 derecelik sıcaklık farkının olduğu sıcak hava ile soğuk hava çarpışmalarının gerçekleşmesi bekleniyor. Bu çarpışmaların gerçekleşeceği yerlerde beraberinde tahminlere göre yerel olarak kuvvetli meteorolojik hadiseler (gök gürültülü sağanak yağmur, şimşek, yıldırım, ani fırtına, dolu, su hortumu v.b.) oluşacak. İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ile Batı Karadeniz çevresi kuvvetli meteorolojik hadiselerin risk alanında yer almaktadır. Tahmin modellerinde dolu yağışı ve ani fırtına riski açısından İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve çevresi diğer şehirlere göre daha ön planda gözüküyor. İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Batı Karadeniz açıklarında su hortumu oluşma riski de bulunmaktadır. Oluşabilecek ani fırtına, ani su baskınları ve dolu sebebiyle oluşabilecek zararlara karşı tedbirli olunması ve güncel meteorolojik uyarıların takip edilmesi tavsiye edilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”15960″]

27 Temmuz 2017’de İstanbul’da etkili olan dolu yağışında oraj aktivitesi genişleyerek süper hücreye dönüşmüştü. Etkili olan fırtına ve kuvvetli dolu yağışıyla birlikte binlerce konutun camı kırılmış yaklaşık 90 bin araçta hasar meydana gelmişti.

softmvh.com

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap