İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Pastırma Yazı Nedir ?

Pastırma Yazı Nedir ?
22-26 Ekim tarihlerinde beklenen soğuk ve yağışlı havanın ardından yurt genelinde sıcaklıklar artışa geçebilir, pastırma yazı sıcaklıkları görülebilir. Bu konuyla ilgili önümüzdeki haftada tahminlerimiz paylaşılacaktır.
8
+ - 1

Pastırma Yazı Nedir ?

Pastırma Yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir. Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu donemde hazirlanmasi sebebi ile verilmistir. Gece ve gunduz arasi sicakliklarin birbirine yakin ve sicak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian summer) gibi adlar alır.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Pastırma sıcakları ile şuan haberlerde söyledikleri afrika sıcakları aynı değil mi? Afrikadan gelen sıcaklık nedir? Bildiğin senelerdik yazın en sıcak zamanlarını yaşadığımız sıcaklık türü yani pastırma sıcakları. Yerel sıcaklığımız varken onun adını bile afrikadan getirdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.