Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Pastırma Yazı Nedir ?

 Pastırma Yazı Nedir ?
Okunuyor Pastırma Yazı Nedir ?

Pastırma Yazı Nedir ?

Pastırma Yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir. Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

[ilgiliicerik icerik_id=”6609″]

Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu donemde hazirlanmasi sebebi ile verilmistir. Gece ve gunduz arasi sicakliklarin birbirine yakin ve sicak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian summer) gibi adlar alır.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Kenan Demir
  Kenan Demir
  ziyaretci
  4 sene önce

  Pastırma sıcakları ile şuan haberlerde söyledikleri afrika sıcakları aynı değil mi? Afrikadan gelen sıcaklık nedir? Bildiğin senelerdik yazın en sıcak zamanlarını yaşadığımız sıcaklık türü yani pastırma sıcakları. Yerel sıcaklığımız varken onun adını bile afrikadan getirdik.

  Cevapla
  13
Giriş Yap
Yazı Ekle