Web
Analytics

Sakarya’dan -65 Derecelik Bulut Geçti!

 Sakarya’dan -65 Derecelik Bulut Geçti!
Okunuyor Sakarya’dan -65 Derecelik Bulut Geçti!

10 KİLOMETRE KALINLIĞINDA, -65 DERECELİK BULUT GEÇTİ!

Sakarya’nın Kocaali ilçesi 21 Eylül Cuma gecesi meteorolojik açıdan çok şiddetli hadiseler yaşandı. Yaklaşık 10 kilometre kalınlığındaki ve -65 derecelik süper hücre bulut kütlesi ilçede korku dolu anlara sebep oldu. Sıcak hava ile -65 derecelik bu bulut kütlesinin çarpışması şiddetli ve büyük taneli doluya neden oldu. Ayrıca ilçede çok ender görülen süper hücre türü “downburst” olarak adlandırılan meteorolojik hadise de gerçekleşti. Bu denli şiddetli dolu ve “downburst” hadisesi en son 27 Temmuz 2017’de İstanbul’da gerçekleşmişti.

CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE DOLU!

Ceviz büyüklüğündeki dolu ilçede yaklaşık 10 dakika sürdü. Dolu ile birlikte kuvvetli rüzgar da görüldü. 10-15 dakika içerisinde ilçedeki araçlar ve evler büyük hasar aldı. İlçedeki yaşlı insanlar hayatları boyunca böyle bir dolu görmediklerini söyledi.

-65 derecelik, 10 km kalınlığındaki soğuk hava kütlesi ile sıcak hava kütlesi ilçenin merkezinde çarpıştı. Bu sert çarpışma sonucunda başta büyük taneli dolu olmak üzere çok kuvvetli meteorolojik hadiseler gerçekleşti. Ülkemizde çok ender gerçekleşen büyüklükte dolu yağdı.

-65 DERECELİK BULUT BÖYLE VURDU GEÇTİ!

Downburst nasıl oluşuyor?  “Downburst” kısacası aşağı patlama demektir. Bu meteorolojik hadise şiddetli yağmur, dolu, yıldırım, şimşek vakıaları oluşturabilen, normal şartların tersine aşağı yöne doğru ivme alan ve yerde yanlara saçılan çok kuvvetli hava hareketidir.

 

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle