1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul’da Tarihi Dolu Yağışı ve Downburst: 27 Temmuz 2017 Felaketi

İstanbul’da Tarihi Dolu Yağışı ve Downburst: 27 Temmuz 2017 Felaketi
6
+ - 1

Megakentin üzerinden 10 kilometre kalınlığında -60 derecelik bulut kütlesi geçti!

Megakent İstanbul’da 27 Temmuz Perşembe günü meteorolojik açıdan çok şiddetli hadiseler yaşandı. Yaklaşık 10 kilometre kalınlığındaki süper hücre bulut kütlesi İstanbul’da gündüz vakti gece karanlığının yaşanmasına neden oldu. Ayrıca sıcak hava ile -60 derecelik bu bulut kütlesinin çarpışması şiddetli ve büyük taneli doluya neden oldu. İstanbul’da havanın kararması, ani fırtına, kuvvetli yağmur, dolu, şimşek, yıldırımın bir arada olduğu çok ender görülen “downburst” olarak adlandırılan meteorolojik hadise gerçekleşti. İstanbullular üst üste yaşanan meteorolojik hadiselerden dolayı tedirgin…

İstanbul’da Hava Neden Karardı?

istanbulda-hava-neden-karardi İstanbul'da Tarihi Dolu Yağışı ve Downburst: 27 Temmuz 2017 Felaketi Haberler

İstanbul semalarında bulut kütlesinin kalınlığı 10 kilometreyi buldu. Tonlarca su taşıma kapasitesine sahip bu kalın bulut kütlesi güneş ışınlarının yer yüzüne geçmesini engel oldu. Bu sebepten dolayı İstanbullular gündüz vakti adeta geceyi yaşadı. Bu denli kalın -60 derecelik bulut kütlesinin sıcak havayla çarpışmasıyla birlikte İstanbul’da “downburst” olarak adlandırılan meteorolojik hadise gerçekleşti.

İstanbul’da Yaşanan “Downburst” Nedir?

downburst-nedir İstanbul'da Tarihi Dolu Yağışı ve Downburst: 27 Temmuz 2017 Felaketi Haberler

Downburst” kısacası aşağı patlama demektir. Bu meteorolojik hadise şiddetli yağmur, dolu, yıldırım, şimşek vakıaları oluşturabilen, normal şartların tersine aşağı yöne doğru ivme alan ve yerde yanlara saçılan çok kuvvetli hava hareketidir. Çok sıcak hava kütlesiyle çok soğuk hava kütlesinin çarpışması neticesinde meydana gelmektedir. “Downburst” olarak adlandırılan bu meteorolojik hadise, kasırga boyutunda hasarlar doğurabilmektedir.

“Downburst” hadisesinde, hızla yere çöken hava yere çarpmasıyla birlikte daha fazla gidemeyeceği için aynı hızla yanlara doğru yön alır. İstanbul’da yaşanan hadise bu şekildeydi. Yer seviyesinde gerçekleşen şiddetli yatay rüzgarlarla büyük dolu tanelerini adeta bir mermi gibi insanlara, araçlara, evlere savurdu… Çengelköy’de 176 yaşında 6 metre boyunda 126 cm çapındaki çınar ağacı yerinden söküldü.

[ilgiliicerik icerik_id=”10324″]

-60 Derecelik Bulut Çarpıştı!

hava-bir-anda-karardi3C1yaorpxkKaqwPAb1jWTw İstanbul'da Tarihi Dolu Yağışı ve Downburst: 27 Temmuz 2017 Felaketi Haberler

İstanbul’da meteorolojik açıdan tarihi bir gün yaşandı. -60 derecelik, 10 km kalınlığındaki soğuk hava kütlesi ile sıcak hava kütlesi İstanbul’un merkezinde çarpıştı. Bu sert çarpışma sonucunda başta büyük taneli dolu olmak üzere çok kuvvetli meteorolojik hadiseler gerçekleşti. İstanbul tarihinde görülmemiş büyüklükte dolu yağdı.

İşte -60 derecelik bulut kütlesinin hareket ettiği güzergahlar…

tumblr_otslamQ8eX1v5pzpio1_540 İstanbul'da Tarihi Dolu Yağışı ve Downburst: 27 Temmuz 2017 Felaketi Haberler

Bu yaz benzer görüntüler olabilir!

istanbulda-dolu-temmuz-2017 İstanbul'da Tarihi Dolu Yağışı ve Downburst: 27 Temmuz 2017 Felaketi Haberler

İstanbul ve çevresinde bu yaz benzer görüntüler tekrar yaşanabilir. Deniz suyu sıcaklıklarının normallerin üzerinde seyretmesi bu tarz hava olaylarını tetikliyor. Sert sıcak hava ve sert soğuk hava kütlelerin çarpışması hadisesinin bu yaz mevsiminde tekrar görülmesi bekleniyor. Uzun vade risk tahminlerimize göre, 10-12 Ağustos civarında batı bölgelerde bu tür hadiseler tekrar görülebilir.

İstanbul’da Felaketin Öyküsü ( 27.07.2017):

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. istanbullu olarak ne zamandır bu kadar şiddetli ve ani yağmur görmemiştim. köprü altlarında oluşan göletlerde arabaların yüzdüğünede şahit olduk, yokuş aşağı selde rafting tadını yakaladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.