free web stats

Sis Nedir? Sis Nasıl Oluşur?

Sis Nedir? Sis Nasıl Oluşur?

Yatay görüş mesafesini 1 kilometrenin altına düşüren meteorolojik bir olaydır. Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Yerle temas eden hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir. Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir. Zirai açıdan faydalı olduğu kadar, güneşe engel olduğu için deniz, kara ve hava ulaşımında büyük ölçüde olumsuz etkileri de görülmektedir.

Sis Türleri

1-) Hava Kütlesi Sisleri

a) Radyasyon Sisi:
Açık ve durgun gecelerde ısı kaybı sebebiyle yer yüzeyi ve yüzeye yakın hava soğur. Yerden yukarı doğru yükseklik arttıkça atmosferde ters bir sıcaklık dağılımı ortaya çıkar. Alt seviyelerde hava soğuktur. Yükseklik arttıkça sıcaklık da artar. Soğuma havanın çiğ noktasına kadar inerse sis meydana gelir. Gece başlar, gündüz hava ısınınca, öğleye doğru ortadan kalkar.

b) Adveksiyon (Yatay Hava Hareketi) Sisi:
Sıcak ve nemli havanın soğuk bir yüzey üzerine hareketi ile alt katmanların soğuyarak su buharının yoğunlaşması sonucu oluşan sislerdir.

c) Oroğrafik (Yer Şekili) Sis:
Yatay hareket eden havanın yer şekli etkisiyle yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir. Yer şekli etkisiyle yükselme hafif hafif ve yataya yakın olmalıdır.

2) Cephe Sisleri 
Karşılaşan iki farklı hava kütlesinden sıcak olanın soğuk olan üzerinde yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir.

  

loading...

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. melike diyor ki:

  bolu ve çevresinde sis çok görünüyor.

 2. Ali diyor ki:

  Teşekkür ederim bilgiler için.

 3. Derin diyor ki:

  Nasıl oluştuklarını hep çok merak ederdim. Ve de neden soğuk olduklarını. Bilgiler için çok teşekkürler.

 4. Erdal oğlak diyor ki:

  güzel bilgi. Sınavlarda ve günlük hayatta lazım olabiliyor.

 5. merve diyor ki:

  Muhteşem bilgi olmus eline sağlk

 6. Leyla diyor ki:

  Sisli havalardan nefret ederim,bogaz trafigi mahfoluyor

 7. DellyOrhan diyor ki:

  Küçükken saydam bulut derdim 🙂

YORUM YAZ