İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Bir hafta gri gökyüzü ve yağış var…

Bir hafta gri gökyüzü ve yağış var…
5
+ - 0

Yurdumuz bu akşamdan(Cuma) itibaren uzun soluklu yağışlı ve soğuk havanın etkisi altına giriyor. Bu akşamdan itibaren Trakya’dan başlayarak sıcaklıklarda da düşüş gerçekleşecek. Hafta sonu yurt genelinde sıcaklıklar hafta içi ölçülen değerlere göre 9-12 derece düşmüş olacak. ( İstanbul’da Perşembe günü en yüksek 28 derece ölçülen sıcaklık, Pazar günü en yüksek 14-15 derece olarak ölçülecek ). Yağışlı ve soğuk hava önümüzdeki hafta sonuna kadar etkisini sürdürecek. Yağışlar özellikle Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerinde bir hafta kadar aralıklarla görülecek. Ege ve Akdeniz ise bu hafta sonu ve haftanın ilk günü yağışlı geçecek, diğer günlerde parçalı-çok bulutlu bir hava bekleniyor.

Hafta sonu bazı illerimizdeki hava tahmini :

İstanbul : Cumartesi günü aralıklarla yağmurlu, yağışlar özellikle avrupa yakasında etkili olacak.  18 / 14 ° , Pazar günü de aralıklarla yağmurlu. Hava sıcaklığı daha da düşecek. 15 / 11 °

Ankara : Cumartesi günü aralıklarla yağmurlu  17/ 9 ° , Pazar günü de aralıklarla yağmurlu. Hava sıcaklığı daha da düşecek. 13/ 6 °

İzmir : Cumartesi günü aralıklarla yağmurlu  18/ 15 ° , Pazar günü de aralıklarla yağmurlu. Hava sıcaklığı daha da düşecek. 16 / 13 °

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarılar :

Marmara Uyarı: Akşam saatleri itibariyle Marmara’nın güneyinde başlayacak olan yağışların, bu gece saatlerinde şiddetini artıracağı, yarın (Cumartesi) Trakya’da (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir’in kuzeyi) ŞİDDETLİ (76-100 mm), Marmara’nın güney ve doğusunda (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale ) yerel olarak kuvvetli olacağı bekleniyor. Pazar günü bölge genelinde devam edecek olan yağışların İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir ve Tekirdağ’ın doğusunda, Pazartesi günü ise İstanbul’un Anadolu Yakası, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya’da kuvvetli olması ve 27.10.2014 Pazartesi gece saatlerine kadar yerel olarak metrekareye (toplam olarak) 100-200 kg. civarında yağış düşmesi beklendiğinden, yaşanabilecek sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Ege Uyarı : Akşam saatleri itibariyle İzmir, Aydın ve Muğla’nın kıyısında etkisini artıracak yağışların; yarın (Cumartesi) bölge genelinde (İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya) yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/metrekare), Muğla civarlarında ŞİDDETLİ (76-100 kg/metrekare) olması beklendiğinden yaşanabilecek sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Antalya ve çevresi Uyarı : Antalya’da halen devam eden yağışların, bu gece saatlerinden itibaren şiddetini arttırarak önümüzdeki iki gün boyunca aralıklarla etkili olması tahmin ediliyor. Doğu ilçeleri başta olmak üzere, 25.10.2014 Cumartesi günü akşam saatlerine kadar, yerel olarak metrekareye 200 kg. civarında yağış düşmesi beklendiğinden yaşanabilecek sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Muğla ve Isparta çevresi Uyarı : Yapılan son değerlendirmelere göre; Güney Ege ile Göller Yöresinde devam eden yağışların; bu akşam saatlerinden itibaren şiddetini arttırarak aralıklarla 25.10.2014 Cumartesi akşam saatlerine kadar, Muğla il genelinde şiddetli ve kıyı kesimlerinde yer yer aşırı, Isparta il geneli ile Burdur’un güney ve doğu kesimlerinde ise çok kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Türkiye geneli için yapmış olduğu 1 haftalık hava tahmini :

uzunvade Bir hafta gri gökyüzü ve yağış var... Haberler

 

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap