1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Önce Lodos(Ilık), Sonra Yağmur ve Poyraz(Soguk)…

Önce Lodos(Ilık), Sonra Yağmur ve Poyraz(Soguk)…
8
+ - 0

Perşembe günü ve Cuma öğlen saatlerine kadar yurt genelinde ılık bir hava hakim olacak. Özellikle batı bölgelerimizde lodos rüzgarıyla birlikte sıcaklıklar olduğundan daha da ılık hissedilecek. “Lodosun gözü yaşlıdır” sözü bir kez daha kendini ispatlamış olacak ve yağmur gelecek… Yağmur Trakya civarında Perşembe günü başlamış olacak, Marmara ve  iç bölgelerimize yayılması ise Perşembe öğleden sonra ve kademe kademe akşamdan itibaren gerçekleşecek. Hafta sonu Trakya ve Marmara’da yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor. Yağışlarla birlikte rüzgarın cuma gecesinden itibaren kuzeye dönmesiyle sıcaklıklarda da düşüş gözlemlenecek. Özellikle Cumartesi gecesinden itibaren düşüş daha belirgin hissedilecek. Yağışlı  havanın uzun soluklu olması bekleniyor. Önümüzdeki hafta ortasına kadar yurt genelinde hava yağışlı ve soğuk olacak.

İstanbul’da Pazar günü sıcaklık en yüksek 14-15 derecelerdeyken en düşük 8-9 derecelerde ölçülecek. Ayrıca belirtmek gerekir ki Cumartesi öğleden sonrası ve Pazar öğlen saatleri arasında İstanbul ve çevresinde de kuvvetli yağış bekleniyor, tedbirli olunmalı.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu uyarı :

23.10.2014 Perşembe günü Marmara’nın batısı, Güney ve Kıyı Ege ile Batı Akdeniz’de devam etmesi bekleniyor. Yağışların Marmara’nın batısı (Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir’in batı ilçeleri ), Kıyı Ege’de ( İzmir ve Aydın) kuvvetli (20-50mm) , Muğla ve Antalya çevrelerinde şiddetli ve yer yer aşırı (100mm üzeri) olması bekleniyor. Rüzgarın; yurdun batı kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

24.10.2014 Cuma günü Doğu ve Güneydoğu Anadolu dışındaki tüm bölgelerimizin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Ege kıyılarında ( İzmir ve Aydın) kuvvetli (21-50 mm) , Burdur ve Isparta çevrelerinde kuvvetli ve yer çok kuvvetli (21-75 mm), Muğla ve Antalya çevrelerinde şiddetli ve yer yer aşırı (100mm üzeri) olması bekleniyor.

25.10.2014 Cumartesi günü ülkemizin büyük bir bölümünde devam edecek olan yağışların, Batı kesimlerde kuvvetli yer yer çok kuvvetli (20-75mm) , Muğla ve Antalya çevrelerinde şiddetli ve yer yer aşırı (100 mm üzeri) olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Marmara’da kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Yağışların, Pazar ve Pazartesi günü ülkemizin büyük bir bölümünde aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Cuma günü yağışla birlikte batı kesimlerden itibaren hissedilir derecede (6 ila 8 derece) düşmeye başlayacak olan hava sıcaklığının, hafta sonu kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Meteorolojik uyarı ve raporlar dikkatle takip edilerek, şiddetli yağış ve rüzgarın oluşturabileceği olumsuz şartlara ( ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım, hortum, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap